عصر ارتباطات!

 

 

"از عجایب دوران مدرن آن است که ابزارهای تمدن، خود به بزرگترین دشمنان تمدن تبدیل گشته اند."

نیچه (انسانی، زیاده انسانی)

.

تکنولوژی هرگز راه خوبی برای برقراری ارتباطات انسانی نیست. انسانی که از کانال تکنیک عبور می‌کند تنها در به همراه بردن بخشی از حقیقت خود مجاز است، در حالیکه مجبور به جاگذاشتن بخشهایی از خود در پس مجرای تکنولوژی‌ست. چنین انسانی به گونه‌ای مطلقا اختیاری (چرا که الامتناعُ بالاختیار، لاینافی الاختیار!) حقیقت شخصیت خود را به دست فرآورده‌های ساخته‌ی خود مسخ می‌کند.

تکنولوژی مسخ انسان و انسان مسخره‌ی تکنولوژی‌ست.

.

در یک نمای بسته و نزدیک (کلوزآپ) همواره و به ناچار بخشهایی از سوژه از قلم می‌افتد. این بخشهای از قلم افتاده اگر چه در کلوز آپ سوژه نیستند اما درست به همان اندازه واقعی‌اند که بخشهای داخل کادر! از سوی دیگر بخشهای داخل کادر از آنجا که به گونه‌ای ناقص ـ و چقدر هم ناقص!ـ منعکس کننده‌ی واقعیت‌اند، اگرچه هستند اما درست به همان اندازه غیر واقعی‌اند که بخشهای بیرون کادر. کلوز آپ توجه شما را به چیزی جلب کرده،‌ حواس شما را از چیزهایی پرت می‌کند. کلوز آپ از رهگذر انکادره کردن سوژه، دست به تحریف سوژه‌ی خود زده، ذهن را گرفتار بزرگترین خطای ممکن بشری می‌کند: خطای در هست و نیست.

تکنولوژی یک کلوز آپ است.

.

غالبا این خطای ساده به ذهن می‌آید که ما ــ انسانهای عصر تلفن و موبایل و ماهواره و تلویزیون و امواج رادیویی و روزنامه و نشریه و اینترنت و... ــ به مراتب بیشتر و بهتر از نیاکان خود در برقراری ارتباطات انسانی عمل می‌کنیم. یک رشد کمی و کیفی! آنچه سبب شده تا روزگار ما با افتخار و تبختری مضحک، مدال عصر ارتباطات را بر سینه‌ی خویش بیاویزد.

تنها نیم نگاهی به همه‌ی آن انسانهای نصفه نیمه، آن نیم تنه های انسان که روزانه با سرعت از تمامی مجاری موسوم به رسانه (!) در هر شکل و نوع آن در رفت و آمدند افتخار آمیز بودن مدال پیش‌گفته و رسانه بودن مجاری فوق را به چالش می‌کشد.

اینترنت یک تکنولوژی‌ست.

 

/ 30 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
FAnCy FrEe

اینهمه نوشتی که مثلا آخرش دوتا موخره بذاری؟ خدایی خودت فهمیدی چی نوشتی؟ نه حالا خدایی

مهسا

سلام نمی دونم یه ان پستت و که خوندم تشویق شدم کامنت بذارم

مهسا

سلام! نمی دونم! یه آن پستت رو که خوندم تشویق شدم کامنت بذارم[نیشخند] می دونی! آدما تو دنیای واقعی شونم مجبور می شن یه روزی نصف و نیمه شن![نیشخند] از افاضات خودم[زبان] یادمه اولین باری که دعوامون شد بهت گفته بودم خودت و توجیه می کنی[نیشخند] نمی دونم علی اما انگار واقعیت زندگی همینه! توجیه نکنی محکومی!!!

elham

age ta in madrake nobugho az inja nagereftam pamo birun gozashtam[خنده] har kas ye bar mitune anjam bede yanahayatan chan bar[نیشخند]?

elham

bahbah dahane safehe servis shod[نیشخند] khob madrakamke adameshod khabaram kon lotfan 18:141 bikhabie dge az inbe bad kerayei kon injaro[نیشخند]

elham

bahbah dahane safehe servis shod az bas tekrar kard[نیشخند][خنده] khob madrakamke adame shod khabaram kon lotfan 18:141[نیشخند] bikhabie dge az inbe bad kerayei kon injaro[نیشخند]

elham

dashtim safahat ro mibastim ke didim [قهقهه] dobar commente umade az teknike copy komamak badanmkamel estefadeshode bud badan rafeebham shode [نیشخند] khub deghatkon bebin tafavotesho mituni peida koni [نیشخند]in safe vasatemajale[چشمک]haghe tarah 1000$ ta 22 o chan ham shod rasti sare kar budima:D in" hegh hegh" ba "ghah ghah" ham mojudate jalebian alan yedafe yadamumad [نیشخند] bavar kon kale gonjishk nakhorde budam[خنده]

آواز ایرانی

سلام علی جان ممنون از لطفت واقعا نگاه متفاوتی در وبلاگ نویسی داری.باید کلی وقت بذارم مطالبت رو بخونم .چون همش قابلیت تامل دارند.هر وقت آپ میکنی خبرم کن.[گل]

تکنولوژی هم بخشی از ارتباطات انسانیست.اتفاقاَ برای کسانی که در برقراری ارتباطات میان فردی یا ارتباط جمعی دچار مشکلند و قدرت آن را ندارند تا داشته های خود را ابراز کنند؛مجالیست برای شنیده شدن و ارزشمندتر پنداشتن خود وانگیزه ایست برای بالا بردن اعتماد به نفس .گرچه این؛تنها دلیل نیست و دلیل خیلی ها هم این نیست اما فقط می‌خواستم بگویم این تکنولوژی زیاد هم به ضرر ارتباطات میان فردی نیست و نباید به چشم دشمن به آن نگاه کرد.فقط کافیست بدانیم که به قول شما در این عرصه؛همه نیم تنه‌اند و با تمام خودشان نیامده اند.یادمان باشد هیچ کس کامل نیست و انسان‌ها در فضای مجازی بسیار با خود واقعیشان متفاوتند.چون فضای مجازی را با احساسشان می سازند و فضای حقیقی را با خودِ واقعیشان ؛که صد البته از نقصان و کاستی هم کم ندارد. شاید اینجا بتوان به افکار آدمها بدون توجه به ظاهرشان ؛که ممکن است خوشمان بیاید یا نیاید؛بهایی داد .اگر یادمان بماند که این ارتباط؛به قول شما؛از نوع کلوز‌آپ است؛ دیگر مسخر او نخواهیم شد و آن را به خدمت خواهیم گرفت.

رایحه‌ی یاس

البته تحلیل شما هم قابل درک و قابل احترام است