Triptych

حامد دهنوی / آخرین سیگار

 

 

Triptych 

سه: به کجا می روم آخر؟

پاسخ این سوال تماما بسته به آن است که قبض روحمان به دست چه کسی اتفاق بیفتد؛ عزرائیل یا ابلیس؟ در حالیکه قبض روح صورت گرفته به دست عزرائیل، آدمیزاد را با همه­ی طول و عرض نه چندان وسیعش در روح خلاصه میکند و به ترک تن می­انجامد، قبض روح ناشی از ناحیه­ی ابلیس در سمت و سویی معکوس ـ کاملا معکوس ـ همه­ی هستی او را در تن­اش خلاصه میکند و به ترک روح منجر میشود. در اولی تن از بین می رود و در دومی روح. دیگر انتخاب با خودمان که اسلحه را دست کدامیک بدهیم برای شلیک؛ عزرائیل یا ابلیس؟ از مرگ که گریز و گزیری نداریم، لااقل در چگونه مردنمان سهیم باشیم. آنچه در سراسر زندگی اختیار آن حقیقتا به آدمی داده شده چیزی جز همین انتخاب چگونه مردن نیست.­ زندگی رخصت و فرصتیست برای انتخاب چگونه مردن! زندگی همان سیگار آخریست که قبل مرگ گوشه­ی لبمان آتش میکنند. درست به همان کوتاهی.

...

نقاشی: اثری از حامد دهنوی با عنوان The Last Cigarette (سایز بزرگتر)

 

/ 29 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

وای وای وای!!!!!3 تا درس داریم ما تو دین و زندگیمون!!هی آیه و ایناست!!هی باید حفظ کنیم این رو فرشتهه موقع توفی به گناهکار(ِشایدم ظالم!!شایدم کافر!!!یه کدوم از این 3 تا!!!:دی!)گفته!این رو یه آدم مومن گفته!!این جواب گناهکاره است!!این رو توی برزخ بهت خدا می گه!این رو توی برزخ به مومن میگن!!این رو توی رستاخیز نگهبان یه دری می گه!این رو شیطان می گه و ....!!بعد من اینا رو بلد نیستم!بعد 11 روز مونده به کنکور!بعد الان یاد اون افتادم!!هان؟!چی؟!ربطی نداشت؟!؟!به من چه!!

خروشچف

سلام علی من دوباره زنده شدم. نمی دونم چه مسخره بازی ای بود این قضیه ی مسدود شدن و اینا. حالا فعلن گویا رد اتهام شدم.. توی چرا آپ نمی کنی؟ حرف های فلسفی نمی زنی؟:)

پگاه

الآن که با خوندم میبینم تعریف جالبیه ولی اگه همینطور پیش بری نیهیلیست میشی

رضا کاظمی

داستانت رو توو سایت اثر بخون علی آقای فیلسوف![چشمک]

نیلوفر

دین و زندگی خوب دادم اتفاقا!! مرسی!

ع.خ

و من عاشق اون سيگارم و نميدونم خدا چرا هر چيز باحالي رو برا بدم مضر كرده

جوجو

بابایی نمیخوای آپ کنی؟!

ساغر

اِ یه چیزی بنویس خوب :(